Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Som rehoľná sestra. A nehanbím sa za to. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

spravne, dialog. nie kladenie poziadaviek.
 
Hodnoť

 

Navštevoval som základnú školu, kde vyučovali sestričky z Kongregácie Sv. Kríža. Potom som bol vyše roka hospitalizovaný, kde sa starali o nás rehoľné sestry Sv. Vykupiteľa. Mám na tieto obdobia najkrajšie spomienky v živote. Boli fantastické vo vyučovaní aj v ošetrovaní, pracovité, obetavé aj veselé. Po čase som sa im chcel za všetko poďakovať. Nemohol som ich nájsť, pretože ich všetky vyviezli komunisti do pracovných táborov v Čechách. Po vyše dvadsiatich rokoch predsa len niektoré mohli prísť na Slovensko. Boli rovnako optimistické ako predtým, nezatrpknuté a ja som ich obdivoval a ďakoval Bohu, že som sa mohol s nimi stretnúť v živote. Boli to krásne osoby, bohaté na duchu i v činoch. Veľmi som chcel j ja zo svojich detí aspoň jednu vychovať. Nepodarilo sa mi to. Asi som nie toho hoden !
 
Hodnoť

ono je v princípe pekné,

že sa človek nahanbí za svoju vieru/poslanie/povolania, ale jednu vec by chcelo ošetriť v štáte našom, priatelia: plošné financovanie cirkví zo štátneho rozpočtu,
.
príklad z vaších ženských reholí, Konferencia vyšších predstavených ženských rehôľ na Slovensku, z tabuľky Min.kultúry, http://old.culture.gov.sk/uplo...
.
do roku 2005 ste nebrali žiadne peniaze, od roku 2006 ste sa pevne prisali na prsník štátneho rozpočtu (na čo máte, samozrejme, právo podľa súčasného zákona), aby ste mali na svoje platy a na prevádzky svojich budov
.
neboli by ste radšej, milá sestra, za odluku cirkví od štátu ? Petícia stále beží, môžete podpísať, http://odlukacirkvi.sk/
 

 

Odpoviem za ňu... Nebola by som radšej, a nehanbím sa za to.
 

Samozrejme,

z cudzieho sa lahko zije a manipuluje. A na pocit hanby sa pytat cirkevnych zaradencov je naozaj zbytocne.
 

Že sa ty nehanbíš, človeče.

Podľa posledného sčítania ľudu sa k nejakej cirkvi hlási zhruba tri štvrtiny nášho obyvateľstva. Za jednú z najväčších a najbezočivejších demagógií, šírenú v súčasnosti, považujem šírenie lži o tom, že cirkvi sú "prisaté na prsník štátneho rozpočtu".
.
1. Na vytváraní HDP sa z troch štvrtín podieľajú práve občania tohoto štátu, ktorí sú členmi niektorej zo štátom povolenej cirkvi! Teda z troch štvrtín financujú aj štátny rozpočet. Naopak. Na všetko na čo sa pozrieš v našom štáte, čo je možné nazvať "verejné", "spoločné" a čo dennodenne využívaš aj ty, alebo tí, ktorí nie sú členmi žiadnej cirkvi, vytvorili z troch štvrtín práve občania, ktorí sú členmi nejakej cirkvi.
.
2. To ťa vážne nikdy ani nenapadlo, že veriaci ľudia musia zo svojich vrecák mesiac čo mesiac vynakladať obrovské množstvo peňazí na účely, ktoré tento štát financuje a sú do slova a do písmena proti ich presvedčeniu?! Veriaci platia zo svojich daní napríklad štátneho lekára, ktorý robí interrupcie, skladajú sa mesiac čo mesiac z troch štvrtín na plat vedeckej pracovníčke historičke, ktorá sa vôbec nehanbí znevažovať štátom povolenú cirkev, prispievajú politickým stranám, ktoré keby mohli tak cirkev zakážu, gender ideológii, homoloby, ktoré si kľudne žijú zo štátneho. atď, atď... Je toho tak veľa, že to na tomto mieste to nie je možné ani len v krátkosti vymenovať.
.
3. História. Vieš, alebo ak nevieš, tak si doštuduj, kto a kedy znárodnil cirkevné majetky a potom ju násilnícky prisal na štátny rozpočet!
..
Som za odluku cirkvi od štátu. No v ten istý deň ako sa tak stane, odmietnem aj ja platiť to obrovské množstvo peňazí, ktoré musím teraz platiť proti svojmu presvedčeniu. Potom mi ostane veľa peňazí, z ktorých si budem môcť dovoliť podporovať cirkev v oveľa väčšej miere ako doteraz.
 

JohnYsss - priveľa prskáš!

Som veriaci - katolík, ženatý, to na začiatok. Som za odluku cirkvi od štátu - principiálne.
1-Neoveroval som Tvoju info, že máme 75% veriacich rôznych cirkví, je to nepodstatné, pretože všetci títo ľudia využívajú, alebo v minulosti využívali, alebo v budúcnosti budú využívať zdravotníctvo, školstvo, armádu, políciu, hasičov, obecné služby a množstvo ďalších vecí, kam idú naše dane, a robí to aj zvyšných 25% obyvateľstva, ktoré sa nehlási k žiadnej cirkvi. Tých 25% však nepotrebuje žiadnu cirkev a preto ani nie je dôvod, aby ju podporovali svojimi daňami. Dajme tomu, že by sme zaviedli princíp čiastočnej odluky ako je tuším v Nemecku, tj, kto je veriaci, dobrovoľne odvádza určité percento svojho platu a to ide celé príslušnej cirkvi. Štát to len zastrešil. Pre mňa by to problém nebol, ale ako poznám myslenie slovákov, zrazu by sme mali asi 1% veriaci (no dobre trošku som to prehnal...). Odluka cirkví od štátu znamená nie len zastavenie financovania cirkví štátom, ale aj zrušenie vyučovania náboženstva na školách. Na našich školách sa väčšinou učí katolicizmus, niekde majú aj tzv hodiny evanjelického náboženstva. Čo však ostatné registrované cirkvy? Prečo deti hlásiace sa k inej viere musia navštevovať vzdelávanie vo svojej viere vo svojom voľnom čase a katolícke nie? Príde ti to spravodlivé (POZOR nie logické, logiku v tom nájde každý, ale spravodlivosť...)? Tie deti to tak aj cítia, ako krivdu pre ich vieru a majú pravdu. Budeme sa tváriť, že nás nezaujíma názor nejakých možno 10%? OK. Tak rovno zaveďme štátne náboženstvo a kto bude proti, toho ukrižujme v mene... nepripomína ti to to, čo sa deje na blízkom východe? Kde je tolerancia k inakosti?
2-Veriaci platia za veľa vecí, ktoré sú proti ich presvedčeniu - výška mojich daní je proti môjmu presvedčeniu - sú nekresťansky vysoké. Ale štát neplatí lekárovi za vykonanie interupcie, to si hradí pacientka sama, štát podporuje tie politické strany, ktoré vo voľbách získajú viac ako 2,5% hlasov, takže čo občania volia, to má podporu aj finančnú, alebo inak, čo si volil, tomu idú tvoje dane. A gender a homoloby napíš ako ich štát finančne podporuje, lebo ja to neviem a ostatne mi vôbec nevadia, veď čo je zlého na rodovej rovnosti? Muži a ženy sú si rovní, alebo to podľa teba neplatí, či nemá platiť? Žena kuchárka nemá mať rovnaký plat ako muž kuchár? A čo je zlého na homosexuáloch? Pokiaľ sa nezaujímajú o "použitie môjho pozadia", tak nech si žijú. Ich konanie nemusím schvaľovať, ale nebudem sa tváriť, že tu nie sú, alebo im odopierať ich ĽUDSKÉ PRÁVA. Chcel som sa tomuto vyjadreniu vyhnúť, ale ako si sa nedá: "Ježiš Kristus nás učil, že máme tých čo konajú nesprávne upozorňovať, ale nekázal nám ich trestať. Spomeň si čo je vo Svätom písme napísané - Nesúď, aby si ani ty nebol súdený - alebo pri kameňovaní cudzoložnice - Nech ten, kto je bez viny, prvý hodí kameňom" Takže pokiaľ sa s takým človekom stretnem, tak mu poviem, že jeho spôsob života nie je podľa môjho gusta, ale tam to končí. To, že nebudú mať registrované partnerstvá im nijako nezabráni žiť v spoločnej domácnosti, alebo si adoptovať deti, pretože deti si môžu adoptovať aj jednotlivci, nie len páry.
3-história - nenaštudoval som si nič špeciálne, ale odkiaľ sa vzal majetok cirkví? Ty si prešiel do minulého storočia, ja sa presuniem ďalej do stredoveku, ale vieš čo posuňme sa ďalej 4.s.n.l, prví kresťania sa dobrovoľne vzdávajú svojho majetku v prospech cirkvy, ale zároveň sa stávajú jej súčasťou a spoločne s ostatnými členmi využívajú tento majetok. Akú možnosť máš ty využívať majetok katolíckej cirkvy?
 

JohnYsss - pokračovanie

Napríklad požičia ti pán farár auto? Dobre urobme hrubú čiaru, majetky boli zoštátnené, tak ich v reštitúciách vrátime. Niektoré sú národné kultúrne pamiatky, tak na ich údržbu ministerstvo kultúry vyčlení financie a veriaci nech si svoje cirkvi financujú sami napríklad tak ako som napísal vyššie a cirkev nebude násilnícky prisatá na štátny rozpočet a možno dostane viac peňazí...
 

nie len pre Teba

som katolíčka a som tiež za odluku. Lenže niektorí sa tu oháňajú odlukou, ako keby byť kňazom či reh.sestrou bol neviem aký biznis. By som chcela vidieť, keby tak mal štát platiť klasicky zdravotnú starostlivosť či školstvo či by to bolo pre čtát lepšie.
U nás sme sa veriaci skladali na opravu kostola oltárov sami. Prišli pamiatkári, že oni by to chceli do zoznamu. Náš pán farár im dobre povedal. Zaplaťte opravu, potom si môžete dávať do zoznamu. Otočili sa a pošli. Strašne mám rada reči ako sa Cirkev priživuje na štáte a pritom tí ľudia nepoznajú mäkké f.
 

Nezáleží na výške výplaty

pre kňazov či reholníkov. Treba si uvedomiť, že každé záujmové združenie si hradí svoju činnosť z príspevkov členov združenia. Tak, ako štít nehradí náklady na odmenu predsedovi spolku kaktusárov, tak by mal prestať financovať náklady na výplaty predstaviteľom cirkvi.
 

peniaze pre

homoloby, a sú to miliony eur idú aj z peňazí tých, ktorí sú proti tejto propagande.
 

Homoloby neexistuje

je to iba vymyslený slamený panák pre dôverčivé ovečky. Alebo vieš konkrétne, kto je to "homoloby" ? NIektorí ľudkovia tvrdia, že to je celosvetové spiknutie, tak nám povedz, kto je predstaviteľom toho nadnárodného spiknutia, kto je riaditeľom pre Európu a kto vedie "homoloby" spiklencov na SLovensku.
Vieš aj konkrétne čísla, koľko im Slovensko dalo?
Mám nápad, ako ušetriť: prestaňte štvať proti 4% menšine, umožnite im žiť v registrovanom partnerstve a určite už nikto nebude dávať peniaze na kampane za toleranciu a znášanlivosť.
BTW, mne sa zasa nepáči, že peniaze z mojich daní použije cirkev na nenávistnú propagandu voči ľuďom, ktorí nikomu neubližujú a ubližovať nechcú. Nesúhlasím s tým, aby z mojich peňazí bol platený človek, ktorý týchto ľudí označuje za masových vrahov , ľudia, ktorí obdobné nenávistné žvásty chrlia na veriacich z kazateľnice a ďalší milujúci predstaviteľ cirkvi, ktorý sa nehanbí povedať, že židia si za holokaust mohli sami a že to isté hrozí aj Romom. A nepáči sa mi, že moje peniaze dostane organizácia, ktorá sa od týchto výrokov nielen že nedištancovala, ale ešte sa pokúša ich vysvetliť ako správne.
 

Viťo, "cirkvi" a nie "cirkvy"

Máš to na troch miestach. Dúfaj, že to tí tvoji žiaci čítať nebudú. :-)
.
Na tú tvoju zmotaninu sa mi reagovať nechce. Akurát mi je ľúto tých veriacich z vašej farnosti, ktorí nemôžu nijako využívať cirkevný majetok. Vlastne ani tomu neverím. Určite môžu.
 
Hodnoť

 

Rehola tak i knazstvo v katolickom ponimani samozrejme nie su tradicnou rodinou, a tym ze k mnozeniu neprispievaju, patria k jej uhlavnym nepriatelom. Nemozno nasim detom davat za priklad takyto sposob zivota (dokonca oficialne a finacne dotovany), ktory by ich mohol inspirovat a odlakat z tuzby po tradicnej rodine.
 
Hodnoť

Rehoľníčka

plná optimizmu a šťastia, ako by aj nie, nič nerobí, nemusí mať žiadne vzdelanie a ako krásne si žije. a aj tú starostlivosť o chorých robí zištne, iba pre svoju posmrtnú odmenu. nehovoriac o tých rehoľníčkach, čo malým deťom mútia rozum na hodinách náboženstva.
 

 

no uz len toto bolo zmysluplne vyjadrenie, lutujem ta. vsetkym slusnym ludom zelam pekny den, 6381.
 
Hodnoť

Asi takto poviem

Uznavam Boha, lebo kona dobro, mlci, nikde nic nepise a nehovori o svojich skutkoch, nerobi si ziadne PR, nechvali sa, je velmi skromny, no o to viacej ma stve, ze toto vsetko sa za neho snazi robit cirkev...
A este dodavam, ze bez dovodov nie su predsudky...
 

 

doporucujem precitat stary zakon
 

 

Dakujem za doporucenie, ale ja by som si radsej precital nieco objektivne, nestranne...
 
Hodnoť

nemozno vsak popriet 1 spravodlivost

ktora v katolickej cirkvi ako v jednej z mala je: to "nicnerobenie" sa vztahuje aj na muzske aj na zenske pohlavie; nie ako vidno "vo svete": zena dosial rodi (resp ked nie, tak je k tomu vsemozne dotlacana, a ked aj tak nie, tak je spolocnostou ostrakizovana, musi sa podriadit tomuto atavizmu a aktivovat svoj rudiment, mniska je v tomto v pohode, nedotknutelna, teda aspon to tak vyzera ??), muz vo svete uz davno nekona nejaku riadnu, chlapsku robotu, na to su zvacsa gastarbeitri, sedia v kancelariach, kompiluju obrazky, alebo rozpravaju. Potom, niektori odbehnu do fitka, zatial co ich konkubina je zapriahnuta vk fullservise pre zabezpecenie ich pohodlia. Niektore su posadnjte vidinou ze prave v okamihu nastupu materskej role musia metat vodu na vsetky mozne strany a obsadit co najviac pozicii len preto aby tam ten co nema nijake pridavky zato ze chova nejake tvory, nemohol mat nijaku moznkst zarobku lebo tam troni viacrozmerna matka ktora je zaroven vsade. Mnisky su v tomto ok: su v danom okamihu prave to, co su, kazda si robi svoju pracu, ktorou je delegovana, osobne a fyzicky.
Ludia v urcitej etape svojho vyvoja potrebuju to, co je poslanim cirkevnych osob. Tak, aby mohli kedykolvek prist a dostat povzbudenie a pripadne aj vedenie. To by sa mohlo vsak diat radsej nenasilne a nie direktivne. Clovek sa uci, a obdrzane poucenie potrebuje v klude absorbovat. Pokial sa cirkev, akakolvek by bola, zaujima a stara o tento aspekt, aby clovek prospieval v dobrych veciachh a vnasa mu do jeho zivota slniecko, proti takej cirkvi tazko nieco namietat. Urcite aj ateista nema zaujem brat veriacemu Boha, len keby zo strany veriaceho nebolo tolko autoritarstva a direktivnosti. Vec sa da podat s ohladom na skutocnost, ze cloveka treba ziskat ku konaniu veci, ktore v nespochybnenom zmysle slova prospievaju. Aj ked clovek zostane ateistom, ale urobil sa pozitivny krok k spolocnemu zaujmu, k mierovemu stavu. Napr ak sa niekto stara o velmi padle duse, nech nadalej kona tuto cinnost, len, s prosbou k Bohu, nech sa aj sam vzdelava a nech nepada. Lebo aj to je neporiadnost, ak niekto robi iba lre inych a sam postrada duchovnu vyzivu.
A mozno ani nie je treba prisposobovat svoj slovnik slovniku ludi s ktorymi prideme do styku aby sme neklesali na ich uroven. Pokial hovorime cisto a zretelne, bez nadnesenych vyrazov a patosu.vsetko sa da chapat, len ci to k niecomu vedie...
to su len take tipy...ak by sa niekomu chcelo o tom popremyslat :-)
vsetko dobre
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Stanislav Martinčko: Hriech B. Kollára je len na jeden Otčenáš!! 356
 2. Oliver Andrejčák: Stále len rozpráva, rozpráva, rozpráva... 35
 3. Július Kovács: Ján Mičovský človek, ktorému vďačíme za zatknutie Kožucha, Kvietika a najnovšie aj Bodora 27
 4. Ondrej Putra: Samovraždy zamestnancov v kríze 17
 5. Věra Tepličková: Premiér Matovič nevie ani po troch mesiacoch praxe vládnuť, 16
 6. Mišo Šesták: Keď na korupciu stačila pálenka 15
 7. Dominika Dongova: Čo priťahuje ženy? Jeden muž mi dnes povedal.. 11
 8. Gabriel Čajko: Pomohol by polícii Old Shatterhand? 9
 9. Martin Pekár: Kontroverzný človek je členom výboru pre prípravu novely stavebného zákona 8
 10. Martin Droppa: Zmyslami listovať v Knihe snov 8

Rebríčky článkov


 1. Filip Pančík: Špagety
 2. Olívia Lacenová: Zlato ukazuje svoju silu. Prekoná do konca roka hranicu 2 000 USD za uncu?
 3. Michael Laitman: Vyzbrojovanie USA a tajná zbraň prírody
 4. Július Kovács: Ján Mičovský človek, ktorému vďačíme za zatknutie Kožucha, Kvietika a najnovšie aj Bodora
 5. Štefan Vidlár: 1. liga
 6. Andrea Bérešová: Kosenie horskej lúky na Miláne Grúni
 7. Richard Gajarský: OČR a karanténa.
 8. Miriam Studeničová: O záhadnej identite neznámeho z evanjelií
 9. Denis Jacko: Malinový stret
 10. Lukáš Baloga: Čínsky akciový trh dynamikou rastu jasne prekonal USA aj Európu


Už ste čítali?